ХОНГОР СУМЫН ТҮҮХЭН ТОВЧОО

2017-05-16 12:01

Дархан-Уул аймгийн Хонгор сум нь анх БНМАУ-ын Ардын Их Хурлын Тэргүүлэгчдийн 1965 оны 4 дүгээр сарын 19-ны 85 дугаар зарлигаар Сэлэнгэ аймгийн Хонгор сум Дархан Сангийн аж ахуйн харъяалан үйл ажиллагаа явуулж байгаад 1982 оны 105 дугаар зарилгаар Дархан хотын Хонгор хороо Монгол Улсын Их Хурлын 1994 оны 5 дугаар сарын 06-ны өдрийн 32 дугаар тогтоолоор Дархан хотын Салхит хороог татан буулгаж нийлүүлэн Дархан-Уул аймгийн Хонгор сум болгон өөрчилснөөр одоогийн засаг захиргааны нэгж байгуулагдсан.

 

Сумын ИТХ-ын даргаар ажиллаж байсан хүмүүс:


1. Бадарчин

2. О.Рэнцэнханд

3. Г.Эрдэнэбат

4. Х.Балт

5. С.Энхболд 2006-2007

6. Б.Содномпунцаг 2007-2012

7. Б.Баярмөнх 2012 оны 12 дүгээр сараас 2014 оны 11 сар хүртэл 

8. Д.Гантулга 2014 оны 11 дүгээр сараас 2016 оны 11 сар хүртэл

9 Н.Ганбаатар 2016 оны 11 дүгээр сараас өнөөг хүртэл ажиллаж байна.

 

Сумын Засаг даргаар ажиллаж байсан хүмүүс:

1. А.Бадарчин 1959-1962 он

2. Загдчогоо 1962-1972 он

3. Б.Жанчив 1972-1976 он

4. Д.Чулуун 1976-1981 он

5. Д.Чойжамц 1981-1990 он

6. Э.Ганбаатар 1989-1990 он

7. Б.Наянтай 1990- 1994 он

8. Юнгээбаатар 1994-1996 он

9. Л.Алтангэрэл 1996-2000 он

10. Б.Лхагвасүрэн 2000-2006 он

11. Б.Батнаран 2006-2007 он

12. Д.Гантулга 2007 оны 5 сараас 12 сар хүртэл

13. Ч.Чүлтэмбат 2007 оны 12 сараас 2012 он хүртэл

14. Д.Гантулга 2012-2013 он

15. Н.Лхагвасүрэн 2013 оны 8 сараас 2014 оны 11 сар хүртэл

16. П.Баттөр 2014 оны 12 сараас 2016 оны 11 сар хүртэл 

17. Т.Атархишиг 2016 оноос одоог хүртэл  

 

Сумын Засаг даргын орлогчоор ажиллаж байсан хүмүүс:

1. Ж.Шарав 1963-1985 он

2. М.Лхамсүрэн 1985-1988 он

3. Ж.Долгорсүрэн 1988-1989 он

4. М.Бүргэд 1989-1992 он

5. Л.Алтангэрэл 1992-1996 он

6. Б.Лхагвасүрэн 1996-2000 он

7. Х.Дамдинсүрэн 2000-2004 он

8. С.Даваасүрэн 2004-2006 он

9. Д.Гантулга 2007-2012 он

10. Д.Ариунболд 2012-2013 он

11. Ж.Бүрэнбат 2013-2016 он

12. Б.Лхагвасүрэн 2016 оноос одоог хүртэл

Сумын ИТХ-ын нарийн бичгийн даргаар ажиллаж байсан хүмүүс:

1. Н.Норжмаа

2. Ж.Долгорсүрэн

3. Б.Төгсжавхлант 2005-2007 он

4. Н.Нарангэрэл 2007-2010 он

5. Ч.Төмөрбаатар 2011-2014 оны 4 дүгээр сар 

6 Д.Адъяа 2014 оны 4 дүгээр сараас одоог хүртэл 


Сумын Засаг даргын тамгын газрын даргаар ажиллаж байсан хүмүүс:

1. Н.Зуунчулуун 

2. Н.Аюуш

3. Н.Хайдав

4. Л.Дашравдан 1975-1978 он

5. Д.Рагчаа 1978-1994 он 

6. Б.Лхагвасүрэн 1994-1996 он 

7. А.Жаргалсүрэн 1996-2000 он

8. Ц.Даваажав 2000-2004 он

9. Б.Содномпунцаг 2004-2006 он 

10. Ч.Төмөрбаатар 2006-2009 он 

11. Б.Лхагвасүрэн 2009-2013 он

12. П.Баттөр 2013 он

13. Ч.Төмөрбаатар 2014 оны 4 дүгээр сараас 11 сар хүртэл

14. Б.Мөнхбаяр 2014 оны 10 дүгээр сараас  2015 оны 2 дүгээр сар хүртэл

15. Ч.Төмөрбаатар 2015 оны 2 дүгээр сараас 2016 оны 11 сар хүртэл 

16. Б.Мөнхбаяр 2016 оны 11 дүгэээр сараас одоог хүртэл

 




Сэтгэгдэл ачааллаж байна ..